Canon 2082B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2082B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12400000 |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12400000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 6 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.40 mm to 44.40 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1024 x 768 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - RCA Composite Video |
| Dimensions | |
| Height: | 2.83 in |
| Width: | 4.19 in |
| Depth: | 1.67 in |
| Weight: | 11.29 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB MultiMediaCard (MMC) |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Microphone |
| Max Focal Length: | 44.4 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 4000 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 3000 pixels |
| Max Zoom: | 24 X |
| Min Focal Length: | 7.4 mm |
| Min Focus Distance: | 0.39 in |
| Power Source: | Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2500 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Focus Bracketing Focus Lock Manual Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.59 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 80 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Evaluative Spot TTL |
| Number of Resolution Modes: | 6 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 16 |
| Continuous Shooting Speed: | 0.7 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |
| Viewfinder Type: | Optical |
| Product Line: | PowerShot |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2500 Second |
| Product Model: | G9 |
| Brand Name: | Canon |
| Camera Modes: | Shooting Modes:AutoProgram (P)Aperture-priority (Av)Shutter-priority (Tv)Manual (M)Custom1 (C1)Custom2 (C2)Special Scene:PortraitLandscapeNight SceneSportsFoliageSnowBeachFireworksAquariumUnderwaterIndoorISO 3200Kids & PetsNight SnapshotColor AccentColor SwapStitch AssistMoviePhoto Effects:VividVivid BlueVivid GreenVivid RedNeutralSepiaBlack & WhitePositive FilmLighter Skin ToneDarker Skin ToneCustomContinuous Shooting:Normal: approx. 1.5 fpsAF: approx. 0.7 fpsLV: approx. 0.8 fps (Large/Fine) |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Frequency Band: | Sensitivity:AutoISO 80ISO 100ISO 200ISO 400ISO 800ISO 1600 |
| PictBridge: | Yes |
| Memory Card Type Include: | MultiMediaCard (MMC) |
| Battery Include: | Yes |
| Product Series: | G |
| Software Included: | Digital Camera Solution Software |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Autofocus Type: | Passive |