Canon 2083B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2083B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12400000 |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12400000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3.7 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.70 mm to 28.50 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | MultiMedia Card (MMC) SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB MultiMediaCard (MMC) |
| Memory Card Support: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1024 x 768 |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (RCA Phono) USB - Universal Serial Bus Video - RCA Composite Video |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash ON Flash OFF |
| Dimensions | |
| Height: | 2.36 in |
| Width: | 3.78 in |
| Depth: | 1.09 in |
| Weight: | 5.82 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Microphone Recording Media Speaker |
| Max Focal Length: | 28.5 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 4000 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 3000 pixels |
| Max Zoom: | 15 X |
| Min Focal Length: | 7.7 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1600 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.58 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 80 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Evaluative Spot TTL |
| Number of Resolution Modes: | 6 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 11 |
| Continuous Shooting Speed: | 1.5 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |