Canon 2089B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2089B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12400000 |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12400000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 6 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Focal Length: | 7.40 mm to 44.40 mm |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.67 in |
| Width: | 4.41 in |
| Depth: | 2.21 in |
| Weight: | 10.58 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger |
| Max Focal Length: | 44.4 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 4000 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 3000 pixels |
| Max Zoom: | 24 X |
| Min Focal Length: | 7.4 mm |
| Min Focus Distance: | 0.39 in |
| Power Source: | (4) AA Battery Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.59 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 80 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Evaluative Spot |
| Number of Resolution Modes: | 9 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 9 |
| Continuous Shooting Speed: | 1.2 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |