Canon 2420B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2420B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8300000 |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Total Pixels: | 8300000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.81 in |
| Width: | 4.28 in |
| Depth: | 1.84 in |
| Weight: | 9.35 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB Secure Digital (SD) Card |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Detachable Grilles Magnetic Shielding |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Microphone Recording Media Speaker |
| Max Focal Length: | 60 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3264 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2448 pixels |
| Max Zoom: | 40 X |
| Min Focal Length: | 6 mm |
| Min Focus Distance: | 0.4 in |
| Power Source: | (2) AA Battery DC Input Lithium Ion Battery Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery |
| Sensitivity: | 89 dB |
| Speaker Configuration: | Single Speaker in Enclosure |
| Total Power: | 125 W/channel |
| Depth (Main): | 5.125 in |
| Driver Size: | 3.5 in |
| Height (Main): | 4.4375 in |
| Overall Max Frequency Response: | 20 kHz |
| Overall Min Frequency Response: | 100 Hz |
| Width (Main): | 42.625 in |
| Maximum Shutter Speed: | 2500 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto |