Canon 2511B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2511B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8300000 |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Total Pixels: | 8300000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Focal Length: | 6.20 mm to 18.60 mm |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Flash |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.16 in |
| Width: | 3.42 in |
| Depth: | 0.87 in |
| Weight: | 4.41 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) MMCplus |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card |