Canon 2764B004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2764B004 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 22000000 |
| Effective Megapixels: | 21.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 22000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Optical Zoom: | 4.3 X |
| Max Aperture: | 4 1/f |
| Focal Length: | 24-105mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24-105mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Interface Connection: | HDMI Remote Terminal USB Video - Out (Unspecified) |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Environmental Protection: | Dust Proof Water Resistant Weather Resistant |
| Dimensions | |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 6 in |
| Depth: | 3 in |
| Weight: | 28.6 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity:ISO 100-6400 (in 1/3-stop or 1-stop increments)Languages:EnglishGermanFrenchDutchDanishPortugueseFinnishItalianNorwegianSwedishSpanishGreekRussianPolishCzechHungarianRomanianUkraineTurkishArabicThaiSimplified/Traditional ChineseKoreanJapanese |
| Software Included: | EOS Digital Solution Disk |
| Camera Modes: | Shooting Modes:Still photo shooting and video shootingContinuous Shooting:Max. 3.9 shots/secPicture Style:StandardPortraitLandscapeNeutralFaithfulMonochromeUser Def. 1-3 |
| Viewfinder Type: | SLR |
| Product Model: | 5D Mark II |
| Brand Name: | Ca |
| Parent Retsku: | B001G60DUE |
| Parent Product Type: | Digital Camera |