Canon 2807B006 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2807B006 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 15500000 |
| Effective Megapixels: | 15.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 15500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | Not Applicable |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI Remote Terminal USB |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.7 in |
| Depth: | 2.9 in |
| Weight: | 1.61 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| Focal Length Conversion Factor (SLR): | 1.6 |