Canon 2807B012 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2807B012 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 15500000 |
| Total Pixels: | 15500000 |
| Effective Megapixels: | 15.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Max Aperture: | 4 1/f |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Focal Length: | 17 mm to 85 mm (Lens 1) |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | HDMI USB Video - Out (Unspecified) |
| Image Stabilization: | Optical |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Dimensions | |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.7 in |
| Depth: | 2.9 in |
| Weight: | 1.6 lbs |
| Additional Specifications | |
| Focal Length Conversion Factor (SLR): | 1.6 |