Canon 3211B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3211B001 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Total Pixels: | 10300000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.20 mm to 24.80 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) MMCplus HC MMCplus |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.64 oz |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 4.0 in |
| Depth: | 1.2 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto High ISO Auto ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 Menu Languages: English German French Dutch Danish Finnish Italian Norwegian Swedish Spanish Simplified/Traditional Chinese Japanese Russian Portuguese Korean Greek Polish Czech Hungarian Turkish Thai Arabic Romanian Ukrainian Farsi |
| Software Included: | Digital Camera Solution |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Auto Easy P Portrait Landscape Night Scene Foliage Snow Beach Sunset Fireworks Aquarium ISO 3200 Indo |