Canon 3526610 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3526610 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10500000 |
| Total Pixels: | 10500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Storage | |
| Memory Type: | SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Removable Flash Memory Included: | 8 GB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Dimensions | |
| Height: | 3.8 in |
| Width: | 4.96 in |
| Depth: | 2.4 in |
| Weight: | 15.9 oz |