Canon 3818B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3818B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 15500000 |
| Effective Megapixels: | 15.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 15500000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Focal Length: | No |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Flash: | Auto Flash |
| Dimensions | |
| Height: | 3.8 in |
| Width: | 5.1 in |
| Depth: | 2.4 in |
| Weight: | 16.9 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Additional Specifications | |
| Number of Compact PCI Slots: | 974 |
| Frequency Band: | Sensitivity: ISO 100-3200 (in 1-stop increments) H1: ISO 6400 H2: ISO 12800 Basic Zone modes: ISO 100-3200 Set Automatically Interface Languages: English German French Dutch Danish Portuguese Finnish Italian Norwegian Swedish Spanish Greek Russian Polish Czech Hungarian Romanian Ukraine Turkish Arabic Thai Simplified/Traditional Chinese Korean Japanese |
| Software Included: | Digital Solution Disk |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Standard Portrait Landscape Neutral Faithful Monochrome User Def. 1-3 Continuous Shooting Speed: Max. 3.4 shots/sec |