Canon 3818B002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3818B002 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 15500000 |
| Effective Megapixels: | 15.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 15500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Optical Zoom: | 3.1 X |
| Focal Length: | 18 mm to 55 mm (Lens 1) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Auto Flash |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Dimensions | |
| Height: | 3.8 in |
| Width: | 5.1 in |
| Depth: | 2.4 in |
| Weight: | 1.06 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |