Canon 3822B002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 3822B002 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 17000000 |
| Effective Megapixels: | 16.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 17000000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Flash: | Auto Flash |
| Dimensions | |
| Height: | 6.2 in |
| Width: | 6.1 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 2.60 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Memory Card Support: | CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| Number of Compact PCI Slots: | 974 |
| Software Included: | EOS Digital Solution |
| Viewfinder Type: | SLR |
| Language Support: | Japanese |
| Product Model: | 1D Mark IV |
| Brand Name: | Canon |
| Lens Construction: | Not Applicable |
| Autofocus Points: | 45 |
| Maximum Image Resolution: | 4896 x 3264 |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 102400 |
| Wide Angle: | No |
| Longest Shutter Speed: | 30 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/8000 Second |
| Product Line: | EOS |