Canon 40DBODY Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 40DBODY |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Total Pixels: | 10500000 |
| Other Features | |
| Camera Body Only: | Yes |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Lens Features | |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Dimensions | |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.7 in |
| Depth: | 2.9 in |
| Weight: | 26.1 oz |
| Storage | |
| Memory Card Support: | CompactFlash SD Memory Card |