Canon 4246B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4246B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 14500000 |
| Effective Megapixels: | 14.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 14500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 14 X |
| Max Aperture: | 3.1 1/f |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5 mm to 70 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.33 in |
| Width: | 4.17 in |
| Depth: | 1.26 in |
| Weight: | 7.58 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | MMCplus HC MMCplus MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |