Canon 4248B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4248B001 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Total Pixels: | 10600000 |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3.8 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.90 mm to 18.60 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 105 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) MMCplus HC MMCplus |
| Memory Card Support: | Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) MMCplus HC MMCplus |
| Dimensions | |
| Weight: | 6.17 oz |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 0.9 in |