Canon 4251B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4251B001 |
| Image Processor | |
| Total Pixels: | 10600000 |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 3.8 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.90 mm to 18.60 mm |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Dimensions | |
| Height: | 2.13 in |
| Width: | 3.94 in |
| Depth: | 0.93 in |
| Weight: | 6.17 oz |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | Digital Camera Solution |
| Camera Modes: | Scene Modes:AutoAvTvPPortraitNight SnapshotKids & PetsIndoorSmart ShutterHigh-Speed BurstLow LightColor AccentColor SwapFisheye EffectMiniature EffectBeachFoliageSnowFireworksStitch AssistMovie |
| Viewfinder Type: | No |
| Language Support: | Japanese |
| Product Model: | SD4000 IS |
| Product Series: | SD |
| Brand Name: | Canon |
| Maximum Image Resolution: | 3648 x 2736 |
| Maximum Frame Rate: | 240 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 3200 |
| Wide Angle: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 15 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/12500 Second |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Product Line: | PowerShot |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MMCplus MultiMediaCard (MMC) HC MMCplus |