Canon 4256B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4256B001 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12400000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.20 mm to 24.80 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | MMCplus HC MMCplus MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.47 oz |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 1.1 in |