Canon 4258B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4258B001 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Total Pixels: | 10300000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3.3 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.60 mm to 21.60 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | MMCplus HC MMCplus MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 6.17 oz |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 1.2 in |