Canon 4345B010 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4345B010 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12.4 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction Slow Sync Flash Exposure Compensation |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 3.4 1/f |
| Focal Length: | 5 mm to 60 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 336 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) MMCplus HC MMCplus |
| Dimensions | |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 4.5 in |
| Depth: | 1.8 in |
| Weight: | 10.86 oz |