Canon’s 4660B004 EOS 60D 18MP Digital SLR Camera and EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS Lens features an improved APS-C sized 18.0 megapixel CMOS sensor for tremendous images, a DIGIC 4 Image Processor for finer detail and excellent color reproduction. The Multi-control Dial enables users to conveniently operate menus and enter settings with a simple touch. It also features a vari-angle 3.0-inch Clear View LCD (1,040,000 dots) monitor for easy low- or high-angle viewing. An improved viewfinder plus HDMI output for viewing images on an HDTV all make the EOS 60D invaluable for the evolving photographer. And covering a range from 29mm-216mm in 35mm format, the EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS lens offers a winning combination of size, range and features and is a perfect complement to APS-C cameras. With high-quality optics, dedicated image stabilization and more, this lens promises to be a favorite for EOS users.1-Year Limited Warranty.
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4460B004 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 19000000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF |
| Interface Connection: | USB Video - Out (Unspecified) HDMI |
| Lens Features |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Optical Zoom: | 7.5 X |
| Focal Length: | 18 mm to 135 mm (Lens 1) |
| Focal Length (35mm Equivalent): | No |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.7 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 1.49 lbs |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
Canon 3633B001Canon 4343B001