

With the new EOS 60D DSLR, Canon gives the photo enthusiast a powerful tool fostering creativity, with better image quality, more advanced features and automatic and in-camera technologies for ease-of-use. It features an improved APS-C sized 18.0 Megapixel CMOS sensor for tremendous images, a new DIGIC 4 Image Processor for finer detail and excellent color reproduction, and improved ISO capabilities from 100 - 6400 (expandable to 12800) for uncompromised shooting even in the dimmest situations. The new Multi-control Dial enables users to conveniently operate menus and enter settings with a simple touch. The EOS 60D also features an EOS first: A Vari-angle 3.0-inch Clear View LCD (1,040,000 dots) monitor for easy low- or high-angle viewing. An improved viewfinder, a number of new in-camera creative options and filters, plus HDMI output for viewing images on an HDTV all make the EOS 60D invaluable for the evolving photographer. With continuously curved surfaces, user-friendliness and exuding solidity and refinement, the EOS 60D is true digital inspiration!
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4460B016 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 19000000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction Flash Exposure Compensation Rear Curtain Sync |
| Lens Features |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Optical Zoom: | 11.1 X |
| Focal Length: | 18 mm to 200 mm (Lens 1) |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 29 mm to 320 mm (Lens 1) |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.7 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 1.66 lbs |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B005OJ4N6E |
Canon 3633B001Canon 8605B001