Canon 4462B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 4462B001 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Focal Length: | No |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Video Out 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Dimensions | |
| Weight: | 1.17 lbs |
| Height: | 3.8 in |
| Width: | 5.1 in |
| Depth: | 3.0 in |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B005MUHJ4I |