Canon 5161B023 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5161B023 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 12600000 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 99.7 mm |
| Width: | 129.9 mm |
| Depth: | 77.9 mm |
| Weight: | 495 g |