Canon EOS Rebel T3i 18 MP CMOS Digital SLR Camera and DIGIC 4 Imaging. Comes with a battery and charger. The USB cable and an AVI accessories are included.EOS Rebel T3i Body, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS Type II Lens, Eyecup Ef (not shown), Wide Strap EW-100DBIII, USB Interface Cable IFC-130U, AV Cable AVC-DC400ST, Battery Pack LP-E8, Battery Charger LC-E8E and EOS Digital Solution Disk and Instruction Manuals "Great Photography is Easy" Booklet and "Do More with Macro" Booklet (not shown).What's in the box: Canon EOS Rebel T3i Digital Camera (Body Only), LP-E8 Rechargeable Lithium-Ion Battery Pack (7.2V, 1120mAh), LC-E8E Battery Charger, Wide Strap, Interface Cable, AVC-DC400ST Stereo AV Cable, EOS Digital Solution Disk, Software Instruction Manual CD-ROM, Camera Instruction Manual and 1-Year Limited Warranty.
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5169B001 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 18700000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash Exposure Compensation |
| Lens Features |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 5.2 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 1.14 lbs |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B005MKINUW |
Canon 3633B001Canon 5249B001