Canon 5169B003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5169B003 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 18700000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 5.2 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 18.2 oz |