Canon 5170B073 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5170B073 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 18700000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction Slow Sync Rear Curtain Sync Flash Exposure Compensation |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | No |
| Focal Length: | 18 mm to 55 mm (Lens 1) |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 29 mm to 88 mm (Lens 1) |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 99.5 mm |
| Width: | 133.1 mm |
| Depth: | 79.7 mm |
| Weight: | 570 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS |