

The Canon 5260B009 EOS 5D Mark III 22.3MP Digital SLR Camera with EF 24-105mm f/4L IS USM Lens gives supercharged EOS performance and full frame, high-resolution image capture and is designed to perform. Special optical technologies like 61-Point High Density Reticular AF and extended ISO range of 100-25600 make this it ideal for shooting weddings in the studio, out in the field and great for still photography. Professional-level high definition video capabilities includes a host of industry-standard recording protocols and enhanced performance that make it possible to capture beautiful cinematic movies in EOS HD quality. A 22.3 Megapixel full-frame Canon CMOS sensor, Canon DIGIC 5+ Image Processor, and shooting performance up to 6.0fps provide exceptional clarity and sharpness when capturing rapidly-unfolding scenes. Additional technological advancements include an Intelligent Viewfinder, Canon's advanced iFCL metering system, High Dynamic Range (HDR), and Multiple Exposure.
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5260B009 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 22300000 pixels |
| Total Pixels: | 23400000 pixels |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3.2 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Sensor Shift |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash Accessory Shoe |
| Interface Connection: | Video - Out (Unspecified) USB HDMI |
| GPS Enabled: | Yes |
| Lens Features |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF |
| Optical Zoom: | 4.37 X |
| Focal Length: | 24 mm to 105 mm (Lens 1) |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card CompactFlash (CF) Card |
| Dimensions |
| Height: | 4.6 in |
| Width: | 6 in |
| Depth: | 3 in |
| Weight: | 30.3 oz |
| Additional Specifications |
| Green Compliance: | RoHS WEEE REACH |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Product Type: | Battery |
Canon 3633B001Canon 6799B001