Canon 5260B019 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5260B019 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 22.3 Megapixel |
| Total Pixels: | 23400000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3.2 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | No |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON X-sync Rear Curtain Sync Flash Exposure Compensation |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) Audio - Line In (1/8" Mini) HDMI USB |
| Environmental Protection: | Water Resistant Dust Resistant |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF |
| Digital Zoom: | No |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card CompactFlash Type I (UDMA Compatible) |
| Dimensions | |
| Height: | 116.4 mm |
| Width: | 152.0 mm |
| Depth: | 76.4 mm |
| Weight: | 950.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | WEEE RoHS REACH ErP |