Canon 5900B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 5900B001 |
| Image Processor | |
| Total Pixels: | 12800000 |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync Rear Curtain Sync Red-eye Reduction Flash Exposure Compensation |
| Lens Features | |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm to 500 mm |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.50 mm to 90 mm |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 4.2 in |
| Depth: | 1.3 in |
| Weight: | 7.34 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS WEEE REACH |