The Canon 6160B100 PowerShot ELPH 530 HS 10.1MP Compact Digital Camera, in black, is a beautifully sleek, state-of-the-art camera that is ready for the way you live now. Built-in Wi-Fi lets you share images and beautiful 1080p Full HD videos virtually anywhere, while the 3.2-inch wide touch panel PureColor System LCD makes operation easy and interactive. So slim, it is hard to believe it packs a 28mm Wide-Angle lens with 12x Optical Zoom to capture just the image you want. Image quality is superb with a 10.1 Megapixel High-Sensitivity CMOS Sensor and DIGIC 5 Image Processor for the clear low-light imaging of Canon's HS SYSTEM. It also comes equipped with the latest technological advancements like Smart AUTO with Face ID to ensure that every shot you capture is amazing.
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 6160B001 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 16800000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3.2 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync Red-eye Reduction |
| Lens Features |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4 mm to 48 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 336 mm |
| Storage |
| Memory Card Support: | microSD Card microSDHC Card microSD Extended Capacity (microSDXC) |
| Dimensions |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 3.4 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Weight: | 5.00 oz |
| Additional Specifications |
| Green Compliance: | RoHS WEEE REACH |
Canon 3633B001Canon 8596B027