Canon 6163B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 6163B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 16800000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3.2 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync Red-eye Reduction |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4 mm to 48 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 336 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | microSD Card microSDHC Card microSD Extended Capacity (microSDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 3.4 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Weight: | 5.00 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS WEEE REACH |
| Parent Retsku: | B0077KWLQW |