Canon 6190B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 6190B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 16 Megapixel |
| Total Pixels: | 16600000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync Red-eye Reduction Flash Exposure Compensation |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5 mm to 25 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 140 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Weight: | 4.41 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS WEEE REACH |
| Parent Retsku: | B008H0GGFI |