Canon 6350B010 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 6350B010 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Slow Sync Red-eye Reduction Flash Exposure Compensation Rear Curtain Sync |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.10 mm to 30.50 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 140 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Eye-Fi Card |
| Dimensions | |
| Height: | 76.0 mm |
| Width: | 107.0 mm |
| Depth: | 40.0 mm |
| Weight: | 352.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | WEEE RoHS REACH ErP |