Canon 6352B011 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 6352B011 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.8 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction Slow Sync Rear Curtain Sync Flash Exposure Correction Red-eye Fix |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Bridge Camera |
| Optical Zoom: | 50 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.30 mm to 215 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 1200 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 87.5 mm |
| Width: | 122.5 mm |
| Depth: | 105.5 mm |
| Weight: | 595.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS REACH WEEE ErP |