Canon 6609B033 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 6609B033 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 18500000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | No |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Camera |
| Lens Mount: | Canon EF-M |
| Focal Length: | 22 mm (Lens 1) |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Eye-Fi Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC UHS-I) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.6 in |
| Width: | 4.3 in |
| Depth: | 1.3 in |
| Weight: | 9.20 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |