Canon 7299A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 7299A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 3200000 |
| Effective Megapixels: | 3.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 3300000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 10 X |
| Max Aperture: | 8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash ON Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 4.4 in |
| Depth: | 1.7 in |
| Weight: | 9.2 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card Microdrive |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB CompactFlash (CF) Card |