Canon 8035B029 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8035B029 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 20.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 20600000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3.2 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | High Speed Sync Flash Exposure Compensation Rear Curtain Sync Auto Flash X-sync |
| Environmental Protection: | Dust Resistant Weather Resistant |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF |
| Optical Zoom: | 4.4 X |
| Focal Length: | 24 mm to 105 mm (Lens 1) |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 18 mm to 13 mm (Lens 1) |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC UHS-I) Secure Digital High Capacity (SDHC UHS-I) |
| Dimensions | |
| Height: | 110.5 mm |
| Width: | 144.5 mm |
| Depth: | 71.2 mm |
| Weight: | 680.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH RoHS WEEE |