Canon 8203B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8203B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12800000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Flash ON Flash OFF Slow Sync Auto Flash Red-eye Reduction |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.30 mm to 43 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 240 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 4.41 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | RoHS |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B00B5WLRMC |