Canon 8224B010 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8224B010 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Slow Sync Red-eye Reduction Flash Exposure Compensation |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.50 mm to 90 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm to 500 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 62.8 mm |
| Width: | 106.4 mm |
| Depth: | 32.6 mm |
| Weight: | 233.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | ErP REACH RoHS WEEE |