Canon 8230B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8230B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12800000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.8 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync Red-eye Fix |
| Interface Connection: | USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 8 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 3 1/f |
| Focal Length: | 5 mm to 40 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 224 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | microSD Card microSDHC Card microSD Extended Capacity (microSDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.1 in |
| Depth: | 1.2 in |
| Weight: | 6.14 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH RoHS WEEE |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B00AY8VGHE |