Canon 8363A013 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8363A013 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 6.3 Megapixel |
| Total Pixels: | 6500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.80 in |
| Flash: | Built-in Flash Redeye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Dimensions | |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Category: | Cameras |
| Weight: | 1.74 lbs |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.9 in |
| Depth: | 3 in |
| Additional Specifications | |
| Features: | Automatic Flash Direct Printing LCD Display Manual Flash (on/off) Red-eye reduction Selective Image Deletion Self Timer SLR Camera Functionality Viewfinder Viewfinder Presence |
| General Features: | Built-In Auto Flash Flash Cancel (On/Off) Photo Date/Time Stamping Self Timer SLR Camera Still Image Capture |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Battery Carrying Strap Charger Communication Software Flash USB Cable |
| Max Focal Length: | 22.7 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3088 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2056 pixels |
| Min Focal Length: | 15.1 mm |
| Power Source: | AC Input Lithium Rechargeable Battery |
| Display Indicators: | Battery Level Exposure Count Flash Mode |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 30 1/f |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Frames per Second: | 3 frames/s (fps) |
| Focus Type: | Automatic Manual |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Included Software: | Editing Software |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 400 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Average Central-area Partial TTL |
| Number of Resolution Modes: | 6 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |