Canon 8398A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8398A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 5000000 |
| Effective Megapixels: | 5 Megapixel |
| Total Pixels: | 5000000 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.20 mm to 28.80 mm |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| LCD Screen Size: | 1.80 in |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 2.91 in |
| Width: | 4.76 in |
| Depth: | 2.75 in |
| Weight: | 14.50 oz |
| Category: | Cameras |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Red-Eye Reduction Self Timer Still Image Capture |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Carrying Strap Flash Lens Cover Recording Media |
| Max Focal Length: | 28.8 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2592 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1944 pixels |
| Max Zoom: | 16 X |
| Min Aperture: | 2 1/f |
| Min Focal Length: | 7.2 mm |
| Power Source: | AC Input Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Video Capture Format: | AVI QuickTime |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | .56 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 50 |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Preset Modes TTL Auto |