Canon 8400A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8400A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 3 Megapixel |
| Total Pixels: | 3200000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 3.2x |
| Max Aperture: | 4.8 1/f |
| Focal Length: | 5.40 mm to 16.20 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash ON Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.58 oz |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 4.0 in |
| Depth: | 1.2 in |
| Additional Specifications | |
| Features: | Automatic Flash Direct Printing LCD Display Macro Mode Manual Flash (on/off) Red-eye reduction Self Timer Viewfinder |
| General Features: | Built-In Auto Flash Flash Cancel (On/Off) Red-Eye Reduction Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Battery Carrying Strap Flash USB Cable |
| Max Focal Length: | 16.2 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2048 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1536 pixels |
| Max Zoom: | 9.6 X |
| Min Aperture: | 2.8 1/f |
| Min Focal Length: | 5.4 mm |
| Power Source: | (4) AA Battery Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery Rechargeable Battery |
| Display Indicators: | Battery Level Flash Mode |
| Maximum Shutter Speed: | .0004 sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure |
| Focus Features: | Manual Focus |
| Focus Type: | Auto Manual |
| Video Capture Format: | MPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | .37 in |
| Included Software: | Editing Software |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 50 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Average Spot |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Preset Modes TTL Auto |