Canon 8402A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8402A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 3.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 3300000 |
| Lens Features | |
| Max Aperture: | 5.6 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 5.1x |
| Focal Length: | 5 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 33 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.28 in |
| Width: | 4.37 in |
| Depth: | 1.44 in |
| Weight: | 6.17 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |