

The Canon PowerShot G16 Compact Digital Camera, with built-in Wi-Fi, is an advanced point-and-shoot camera featuring a 12.1 megapixel 1/1.7" high-sensitivity CMOS sensor and DIGIC 6 image processor to produce high quality still imagery and full HD 1080p video. Together they form the Canon HS SYSTEM, which helps to improve the image quality of dimly-lit shots by reducing noise and enhancing the overall clarity. Additionally, the processor offers a range of speed-related assets throughout the camera as well as a High Speed AF system for maintained sharpness in a variety of shooting conditions. The built-in Canon 5x optical zoom lens provides a 35mm-equivalent focal length range of 28-140mm, covering wide-angle to telephoto length perspectives. For instant sharing and transferring of photos and movies, built-in wireless connectivity is available and helps to expedite sending imagery directly to an Android or iOS mobile device through the use of the free Canon Camera Window app.
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8406B001 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12100000 pixels |
| Total Pixels: | 12800000 pixels |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash Accessory Shoe |
| Interface Connection: | USB HDMI A/V (RCA Composite) |
| Wi-Fi: | Yes |
| Lens Features |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Focal Length: | 6.1 mm to 30.5 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28mm to 140 mm |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions |
| Height: | 2.99 in |
| Width: | 4.28 in |
| Depth: | 1.59 in |
| Weight: | 12.6 oz |
Canon 3633B001Canon 8595B005