Canon 8409B011 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8409B011 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12100000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB HDMI |
| GPS Enabled: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 30 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 3.4 1/f |
| Focal Length: | 4.3 mm to 129 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 720 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 69.5 mm |
| Width: | 104 mm |
| Depth: | 80.2 mm |
| Weight: | 349 g |