Canon 8445A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8445A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4.1 X |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Built-in Flash Redeye Reduction |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (1/8") USB - Universal Serial Bus Video - RCA Composite Video |
| Dimensions | |
| Height: | 2.28 in |
| Width: | 4.41 in |
| Depth: | 1.65 in |
| Weight: | 9.2 oz |