Canon 8576B028 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8576B028 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 18500000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF X-sync Rear Curtain Sync Red-eye Reduction Flash Exposure Compensation |
| Interface Connection: | Video - Out (Unspecified) USB HDMI Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Optical Zoom: | 3.1 X |
| Focal Length: | 18 mm to 55 mm (Lens 1) |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 29 mm to 88 mm (Lens 1) |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Eye-Fi Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital High Capacity (SDHC UHS-I) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC UHS-I) |
| Dimensions | |
| Height: | 90.7 mm |
| Width: | 116.8 mm |
| Depth: | 69.4 mm |
| Weight: | 407 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH RoHS WEEE ErP |