EOS Full HD Movie mode with Movie Servo AF for continuous focus tracking of moving subjects, manual exposure control and multiple frame rates built-in stereo microphone, manual audio level adjustment and Video Snapshot Vari-angle touchscreen 3.0-inch Clear View LCD monitor II (approximately 1,040,000 dots) with smudge-resistant coating features multi-touch operation and Touch AF 18.0 megapixel CMOS (APS-C) sensor, 14-bit A/D conversion, ISO 100-12800 (expandable to H: 25600) for shooting from bright to dim light and high performance 9-point all cross-type AF system (including a high-precision dual-cross f/2.8 center point) for exceptional autofocus performance when shooting with the viewfinder and Hybrid CMOS AF Includes EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM compact and lightweight standard zoom lens with Optical Image Stabilizer for up to four equivalent stops of shake correction
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8595B001 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 18 Megapixel |
| Total Pixels: | 18500000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | No |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Lens Features |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Lens Mount: | Canon EF/EF-S |
| Digital Zoom: | No |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Eye-Fi Card |
| Dimensions |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 5.2 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 1.16 lbs |
| Additional Specifications |
| Green Compliance: | RoHS REACH WEEE |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
Canon 3633B001Canon 8035B009